Kącik Babci i Dziadka

Czy poprzez tak prozaiczną zmianę, jak metamorfoza wspólnej przestrzeni – jadalni, świetlicy – można faktycznie sprawić, że poprawi się jakość życia mieszkańców placówki? Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” mówi zdecydowanie TAK! i po latach działalności na rzecz dzieci, poszerza swoją działalność o aktywności, których celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię starości.

Wieloletnie doświadczenie w tworzeniu „Motylkowych Szpitali”* pokazało jak niewiele potrzeba, by dać innym powód do radości i sprawić, by poczuli się lepiej. Surowe szpitalne wnętrza jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stały się bardziej swojskie i przyjazne, a mali pacjenci mogli odwrócić uwagę od leczenia, cierpienia i bólu. Odzyskali chwile dzieciństwa i zyskali namiastkę domowego ciepła.

Czym dla pacjentów oddziałów dziecięcych były „Motylkowe Szpitale”, tym dla osób starszych są „Kąciki Babci i Dziadka”.”Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdziły nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i pozostawiona sama sobie. Czasami warunki w jakich żyją osoby starsze uwłaczają godności człowieka. Dlatego tak, jak tworzyliśmy „Motylkowe Szpitale dla Dzieci” zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, będziemy tworzyć „Kąciki Babci i Dziadka” w Domach Pomocy Społecznej jako miejsca przyjazne, kolorowe i otwarte na ludzi.” wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

„Kącik Babci i Dziadka” to inicjatywa realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.

Warto o tej inicjatywie mówić szeroko, aby każdy, kto czuje się samotny i zapomniany w Domu Pomocy Społecznej, poczuł, że jest częścią społeczności lokalnej, a także człowiekiem wartościowym, potrzebnym i komunikatywnym.

Dotychczas udało się stworzyć już pięć “Kącików Babci i Dziadka” i w planach są kolejne. Fundacja wierzy w to, że sieje ziarno pozwalające zmienić myślenie i postawy w stosunku do osób starszych. Realizacją każdego Kącika żyje cała lokalna społeczność. Fundacja dokłada wszelkich starań, by aktywizować i maksymalnie angażować lokalne przedsiębiorstwa, rozbudzać w ludziach chęć pomagania i inspirować różne grupy oraz instytucje do nawiązania kontaktu na bazie wspólnej pracy przy „Kąciku”. Efekt? Przedszkolaki – dotychczas niechętne, by odwiedzać domy opieki – teraz regularnie goszczą w DPS-ie wystawiając przedstawienia i śpiewając piosenki. Personel zyskuje przestrzeń, by zaprosić do Mieszkańców gości, zorganizować dla nich interesujące zajęcia czy wieczorek filmowy. Mieszkańcy mogą wspólnie spędzić czas w przyjemnych warunkach. Wreszcie rodzina i znajomi chętniej odwiedzają Babcię czy Dziadka, by zasiąść w miękkich fotelach przy kominku i pogawędzić o starych i nowych czasach.

Projekt „Kącik Babci i Dziadka” pozwala budować mosty, nawiązać międzypokoleniowy dialog i łączyć ponad podziałami. Uwrażliwia lokalne środowiska na specyficzne problemy Seniorów z Domów Pomocy Społecznej, a Seniorów otwiera na otaczający świat, redukując społeczne wykluczenie.

Fundacja Porozumienie Bez Barier
https://fpbb.pl

* Ideą powstania programu ,,Motylkowe Szpitale’’ było uświadomienie dorosłym istnienia w dziecięcych myślach nieprzyjemnych skojarzeń związanych z białym kolorem, który w umysłach dzieci automatycznie łączy się z bólem, cierpieniem i chorobą. Fundacja pragnęła aby w miarę możliwości likwidować opory najmłodszych i sprawiać aby choć trochę polubili oni miejsca, w których często spędzają tygodnie, miesiące a nawet lata swojego dzieciństwa. Wprowadzaniu do szpitali dziecięcych elementów tęczowo-barwnego, baśniowego świata przyświecało hasło: ,,Farba kolorowa nie jest droższa od białej’’.